Suņa radināšana pie radiosētas
Ja Jums ir apnicis cīnīties ar patstāvīgu suni, ja Jūsu suns regulāri aizbēg, pārlecot pāri žogam un iet patstāvīgi pastaigāties, un Jūs tādēļ vairākas reizes kavējāt darbu, meklējot "mazo sunīti", un policija Jums pāris reizes atveda Jūsu suni uz mājām, par simbolisku maksu, soda naudas veidā, tad…
Jūs esiet pieņēmis pareizo lēmumu - pirkt neredzamu sētu. Suns brīvi var pārvietoties pa visu teritoriju, nevis sēdēt pie ķēdes vai atrasties nožogotā teritorijā.
Pateicoties mūsu iepriekšējam rakstam, esiet izvēlējies pareizo radio sētu. Nopirkāt to un tagad esat lepns, skaisti iesaiņotās kastes īpašnieks. Bet pirms Jūs sāksiet uzstādīt to, mierīgi un nesteidzoties izlasiet šo rakstu ...
Pareizi pieradināt suni pie radio sētas.
Pirmais, ar ko vajadzētu sākt, uzvilkt sunim kakla siksnu ar uztvērēju (turpmāk kakla siksnu).
Sunim jāpierod pie jaunās lentītes ap kaklu. Uztvērēja blokam ir gan svars, gan apjoms un ap kaklu sajūta pavisam savādāka, kā ar parasto kakla siksnu.
Otrais - elektrodi iespiežas vilnā pie suņa kakla ādas un arī tas nav nekāds iepriecinājums. Un, ja pie teritorijas robežas suns saņems vēl virkni nepatīkamu izjūtu, tad pat vismuļķākais suns sapratīs, ka nepatikšanas viņa dzīvē sākās ar jauno rotājumu ap kaklu.
Diennakti, vai divas, ļaujiet sunim pierast pie kakla siksnas.
Šajā laikā, kamēr suns pierod pie jaunas kakla siksnas, Jūs variet mierīgi sākt uzstādīt neredzamu sētu. Uzstādot brīdinājuma un korekcijas zonas, uzmanīgi lasot instrukciju.
N.B. Instrukciju jāizlasa pirms sētas uzstādīšanas un regulēšanas. Tas jau ir pārbaudīts praksē!
Tātad, suns pierada pie kakla siksnas, radio sēta jau uzstādīta, zonas noregulētas.
Pārejam pie paša svarīgāka momenta, bez kura nevar iztikt – suņa apmācība atrasties viņam paredzētajā teritorijā.
Ja Jūsu teritorija atrodas aiz augsta žoga, kuru nevar pārlekt, bet uz ielas var tikt izrokot eju caur žoga apakšu – parasti pietiek ar vienu apmācību.Spītīgiem suņiem vairākas apmācības.
Ja teritorija nav nožogota vai iežogota ar zemu žogu, kuru suns viegli pārlec – apmācām viņu 2 dienas, 2 reizes dienā (no rīta un vakarā). Vēl ilgāk ir iespējams, bet mazāk gan nav ieteicams. Sunī jāizstrādā skaidrs reflekss, kur var iet un kur vairs nav vērts pat pietuvoties.
Vēlreiz atgādināsim – ja nav žogs, tad apmācam divas dienas un vismaz divreiz dienā!
Sākam apmācīt suni.
1. Sunim ap kaklu abas kakla siksnas - radio sētas un parastā kakla siksna, suni turam īsā pavadā. Tas tiek darīts, lai pilnīgi kontrolētu suņa uzvedību.
2. Lēnām pievedam suni pie robežas sākuma, pie kuras Jūs noteicāt drošības zonu,t.i. brīdinājuma zonu.
3. Paskaidrojiet, sunim, ka iet tālāk nevar un nedrīkst ieiet zonā. Apkakle izdod brīdinājuma signālu, mēs turpinām virzīties uz priekšu brīdinājuma zonā, līdz kakla siksnā tiks raidīts elektroimpulss.
4. Turiet suni stingri pavadā, šai vietā tas noderēs suņu īpašnieku vairumam. Neļaujiet sunim aiz pārsteiguma lēkt uz priekšu vai uz sāniem.
5. Vedam suni atpakaļ uz zonas centru, kur viss ir labi. Nomierinām suni, ja tas ir nepieciešams. Pastaigājamies pa centra vidu, nedaudz uz sāniem un lēnām, noskumuši dodamies pie sētas robežas atkal.
6. Un tā atkārtojam pieejas vairākas reizes, kamēr Jūs apiesiet apkārt visai teritorijai pa apli. Tuvojamies sētai vairākās vietās pa kreisi un pa labi, gan atpakaļ. Galvenais nosacījums, vajag apiet visu nožogotu teritoriju.
N.B. Suni pie robežas jāpieved no teritorijas iekšpuses uz āru. Kakla siksnas uztvērējā ir iebūvēta drošības sistēma. "Atšaujot" impulsu sēriju, kakla siksna pāries gaidīšanas režīmā, līdz suns ies caur drošības zonu, un neaizies no korekcijas zonas. Ja Jūs iesiet gar žogu, tad pēc kāda laika, impulsi apstāsies, un viltīgs suns var saprast, ka pats galvenais, paciest virkni nepatikšanu. Tāpēc, vedam suni pie žoga no iekšpuses uz āru, perpendikulāri žogam. Tuvoties žogam un atpakaļ, sāņus suni nedrīkst vest. Mēs piegājām klāt un atkāpāmies atpakaļ.
7. Līdz apgaitas beigām, suns ar visām četrām ķepām turēsies pretī, līdz tikai dzirdēs skaņas signālu. Apsveicam, viss izdarīts pareizi. Apmācība pabeigta. Spītīgo un nepaklausīgo suņu apmācību pēc vēlēšanās var atkārtot.
Ja žogs ir riņķī pa visu teritorijas perimetru, tad mācības jāsāk no slēgtajiem vārtiem. Apmācības pabeigt nepieciešams, atverot vārtus un vedot suni, jeb drīzāk velkot suni ārā, jo suns turēsies pretī šķērsojot korekcijas zonu – atvērtus vārtus. Suns sapratīs - vārti atvērti, bet nepatikšanas no manas dzīves nav aizgājušas prom. Tādējādi Jūs pasargāsiet sevi no tā, ka sunim būs vēlēšanās skriet caur atvērtiem vārtiem uz ielas.
Lai turpinātu pastaigas ar suni, Jums būs nepieciešams atslēgt raidītāja bloku, nenoņemot kakla siksnu un burtiski izvilkt suni pa vārtiem (aizsargzonas neredzamo sētu). Vilkt ārā un vilkt iekšā suni pēc pastaigas. Suns parasti, tik tiešām pretojās ar visām četrām ķepām, jo, nav ieinteresēts, ieiet"aizliegtajā" zonā. Pēc dažām pastaigām suns sapratīs, ka pa atvērtiem vārtiem var iet tikai ar saimnieku, bet nekādā gadījumā viens pats. No tā izriet secinājums, ka suni uz ielas vest ir jēga tikai tad, kad viņš pierod pie jaunas realitātes.
Ja žogs nav, vai spītīgs suns, kurš pieradis mukt projām, tad, vajag atkārtot mācības, lai izstrādātu precīzu refleksu.
N.B. Izlādes impulsa stiprumam kakla siksnā jābūt pietiekami stipram, lai suns izjustu skaidru nevēlēšanos tuvoties "aizliegtai" zonai. Ja izlādes brīdī, suns tikai papurināja galvu, izlādes jauda ir nepietiekama vai, visticamāk, kakla siksnas elektrodi nav ciešā kontaktā ar suņa ādu. Noregulējiet kakla siksnu pareizi un tikai pēc tam palieliniet jaudu impulsa izlādei.
Jūs apmācījāt suni, un tagad suns ir spiests rēķināties ar jauno realitāti. Teritorijā - viss ir labi. Pierobežas zonā - viss paliek sliktāk. Cik tālu plešas tas "sliktais" - suns nezina. Varbūt viss sliktais līdz pašam horizontam, taču pārbaudīt to uz savas ādas nemēģinās neviens normāls suns. Bēgšanas mēģinājums noteikti būs, bet tas vairs nebūs lēciens ar ieskriešanos, bet tikai piesardzīga tuvošanās robežas līnijai. Suns pienāks pie brīdinājuma zonas, "pabāzīs" galvu brīdinājuma zonā un pārliecināsies, ka "problēmas" ir, un, uz kādu laiku nomierināsies. Cik ilgi tas būs, tas ir neskaidrs jautājums, ir suņi, kas dodas pārbaudīt reizi pāris mēnešos. Bet dažreiz nākas sastapties ar tādiem eksemplāriem, kuri (tas gadās reti) katru dienu pārbauda zonu, tā it kā katru dienu ejot uz darbu.
Ja apmācības tiek veiktas pareizi, suns neaizbēgs ar gandrīz 100% varbūtību. Ar vienu izņēmumu – ja kakla siksnā baterijas nosēdušās, bet Jūs palaidāt garām šo brīdi.
N.B. Jauns kakla siksnas modelis Canifugue 2015 un Canifugue Mix 2015 der visiem neredzamu sētu modeļiem no Numaxes, un brīdinās Jūs, ka pienācis laiks mainīt akumulatoru.
Bet, ja apmācības netika veiktas pareizi vai vispār suns netika mācīts, tad, gandrīz 100% garantija, par sekojošo.
Jūs izlēmāt, ka suns ir pietiekoši gudrs, un visu pats sapratīs, bet Jums slinkums izvest apmācības. Jūs apvilkāt robežstiepli apkārt zonai, uz kakla siksnas noregulējāt stiprākas jaudas izlādi. Palaidāt suni brīvsolī, lai redzētu, kas notiks. Bet notiks tā kā nevajadzētu notikt. Viss notiks tā.
Suns nolemj izbēgt uz ielas savās darīšanās, un pieskries pie robežzonas. Uz kakla siksnas nostrādās Jūsu uzstādītais impulss. Suns, negaidīti, saņems nepatīkamu izlādi. Nobīsies un metīsies uz priekšu savas galvas virzienā. Cerēt uz sētu šajā situācijā ir bezcerīgi, labs lēciens palīdz pārvarēt visus šķēršļus. Suns pārlēks zonu, kakla siksna pārtrauks darbu, un suns sapratīs – galvenaisir labi ieskrieties, aizvērt acis un lekt.. Tāpēc nevajag slinkot, bet ir jāapmāca suns.
Ja suns pārvarēja robežu, kas viņa teritorijā, palieliniet izlādes jaudu kakla siksnā un sāciet mācības no paša sākuma (sk.puntu №1). Starp citu, ja suns aizgāja, kad nosēdās akumulators, un Jūs to nepamanījāt, tad atkārtojiet apmācības (sal. №1).
Vēlamies uzsvērt vēlreiz.
Neredzama sēta nav fizisks šķērslis, tāpēc, lai sasniegtu labākus rezultātus, ir jāapmāca suņi.
Tad, baudiet mierīgu pārliecību, ka suns paliks norādītajā vietā un laikā.
Copyright © e-dog.lv
Iesakām izlasīt
Elektroniska dresēšanas kakla siksna suņu uzvedības korekcijai
Vispirms gribētu pasvītrot, ka elektroniskā kakla siksna ne ar ko neatšķiras no saites, tikai ir krietni universālāka.
Savos semināros es lieku auditorijā esošiem cilvēkiem izjust kakla siksnas stimulējošo darbību, pat uzvelku to sev kaklā. Šķiet ka tas momentāli izkliedē daudzveidīgus mītus ...
Lasīt tālāk...
Pretriešanas kakla siksna – pieradinām suni pareizi
Jūs esat nopircis pretriešanas kakla siksnu? Jūs nevarat sagaidīt brīdi, kad Jūsu suns vairs neries un netrenēs savu balsi? Lieliski!
Taču pirms Jūs sāksiet to izmantot, izlasiet šo rakstu. Pāris minūšu lasījums palīdzēs nekļūdīties un iedrošinās Jūs, kā arī Jūsu suni no lieka stresa, un palīdzēs visefektīvāk risināt nevēlamās riešanas problēmu.
Tātad izņemam kakla siksnu no kastes un…
Lasīt tālāk ...